هنگامی که شما ملکی به ارزش بیش از ۲۵۰ هزار دلار خریداری می کنید، از اداره کل ثبت اسناد و مستقلات (اداره تاپو) تقاضا می کنید که شهروندی ترکیه را دریافت کنید. این درخواست به وزارت محیط زیست و شهرسازی نیز ارسال می شود. ارزیابان ارزش ملک یا املاک خریداری شده را بررسی و تایید می کنند که ارزش ملک بیش از ۲۵۰ هزار دلار باشد. خریدار به صورت محضری تعهد می دهد (satılamaz şerhi) که به مدت ۳ سال امکان فروش ملک را نخواهد داشت.

نهایتا پروند متقاضی به اداره کل امور مهاجرت و شهروندی ارسال می شود. سپس در موعد مشخص برای دریافت کارت شناسایی کملیک (معادل کارت ملی ایرانی) دعوت خواهید شد. پس از دریافت کارت شهروندی نیز به راحتی امکان دریافت پاسپورت ترکیه مقدور می باشد.

کلیه مراحل اقامت بعد از خرید ملک از ما بصورت رایگان برای شما انجام میشود.

در تاریخ درخواست، اداره اسناد (تاپو) نرخ ارز را به ارزش بانک مرکزی ترکیه (efektif satış kuru) محاسبه می کند.

یکی از سریع ترین راه های دریافت پاسپورت ترکیه سرمایه گذاری به مبلغ ۲۵۰ هزار دلار میباشد. خرید یک یا چند خانه با این مبلغ شامل دریافت پاسپورت میشوید. توصیه 

شما با این مبلغ برای خودتان، همسر و فرزندان زیر هجده سال میتوانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

طبق قوانین کشور ترکیه پاسپورت ترکیه به شخصی داده میشود که با یک شماره حساب و به صورت یکجا مبلغ ۲۵۰ هزار دلار پرداخت کرده باشد . مثلا اگر شما با دو حساب از اشخاص متفاوت سرمایه گذاری تا سقف ۲۵۰ هزار دلار را انجام دهید متاسفانه شامل شرایط دریافت پاسپورت نمیشوید.

در حدود یکسال زمان لازم است. البته دولت ترکیه مشتاق کاهش زمان میباشد. در صورت توافق مجموعه اقامت استانبول امکان کاهش این مدت زمان به سه ماه را دارد، جزییات به صورت حضوری اعلام می گردد.

 

شما با سرمایه گذاری یا خرید خانه اولین مرتبه معاف از مالیت هستید اما در خرید یا سرمایه گذاری بعدی مشمول مالیات میشود .

فقط یک نفر، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می توانند حق شهروندی دریافت کند.
پدر، مادر، خواهر، برادر شامل این قانون نمی شوند.

اسناد ملکی که قبل از ۲۰٫۰۹٫۲۰۱۸ صادر شده است، مشمول این قانون نمی شود.

سایت ما با بهره گیری از کارشناسان و وکلای بین المللی در این عرصه همیشه تلاش داشته اند تا املاک را با قیمت مناسب در اختیار مشتریان قرار دهند . و حال شما میتوانید تمام اطلاعات ما را مشاهده کنید و با شفافیت انتخاب کنید .

انتخاب حق شماست ما شرایط انتخاب بهتر را به شما میدهیم.

در حدود یکسال زمان لازم است. البته دولت ترکیه مشتاق کاهش زمان میباشد. در صورت توافق مجموعه اقامت استانبول امکان کاهش این مدت زمان به سه ماه را دارد، جزییات به صورت حضوری اعلام می گردد.

 

اول اینکه فکر خرید زمین، یا ملک تجاری نباشید. آپارتمان مسکونی بخرید چون باید بتوانید از آن به عنوان اقامتگاه ( محل زندگی )اعلامی تان به اداره مهاجرت استفاده کنید. دوم اینکه در قانون اقامت هیچ گونه کف قیمتی برای خرید تعریف نشده است. یعنی قیمت آن در تمدید اقامت شما تاثیری ندارد و به هر قیمتی که برایتان میسر است بخرید. سوم اینکه حتما در همان شهری که می خواهید درخواست اقامت بدهید ، باید آپارتمان بخرید. چهارم اینکه اگر در آپارتمانی مستاجر هستید و جای دیگری آپارتمان خرید کردید حتما آدرس آپارتمانی که مالک هستید را در راندووی خود بزنید . چون برای استفاده از قانون تاشینماز باید اقامتگاه شما همان جایی باشد که مالک آن هستید. پنجم اینکه اگر برای یک خانواده نیاز به تمدید اقامت است حتما سند را به نام زن و شوهر به صورت مشارکتی بزنید.

شما با تنظیم وکلاتنامه ای بنام یکی از وکلای اقامت استانبول بدون نیاز به حضور فیزیکی میتوانید اقدام به خرید ملک و یا طبق قانون ترکیه پاسپورت ترکیه را دریافت نمایید.

 

سند ملک یا تاپو TAPU

در ترکیه با انتقال املاک و مستغلات برای تمامی اتباع خارجی سند رسمی و دولتی صادر می‌شود. این سند هیچ فرقی با سندی که برای تبعه ترک صادر می‌شود ندارد. بنابراین، با در دست داشتن سند، شما مالکیت صد در صد ملک ( عرصه و اعیان، البته نه در همه پروژه‌ها) خود را از دولت ترکیه دریافت خواهید کرد و طبق قانون حقوقی این کشور تنها شخص صاحب سند حق نقل و انتقال ملک به غیر را دارد. سند ملک در ترکیه در دو رنگ صادر می‌شود که سند قرمز رنگ برای خانه و سند آبی رنگ برای زمین است.

برای انجام قطعی معامله و خرید خانه یک کپی از پاسپورت و ترجمه رسمی آن به زبان ترکی و ۶ قطعه عکس لازم است، تا قرارداد خرید را امضاء کرده و صاحب آن خانه شوید.

وکلای ما کلیه مراحل اداری و قانونی را برای خرید خانه در ترکیه برای شما انجام می‌دهند. تنظیم سند در دفترخانه و در حضور مترجم رسمی که از طرف دولت معرفی می‌گردد انجام می‌شود. لازم به ذکر است اگر در محل خرید آن خانه قبلا به اتباع خارجی ملک فروخته شده باشد سند نهایتا ظرف ۴۸ ساعت انتقال می‌یابد. در غیر این‌صورت بین ۶ تا ۸ هفته زمان نیاز دارید. این قانون به شماره بخشنامه ۱۷۵۱ از تاریخ ۸ اکتبر ۲۰۱۳ پس از امضای آقای داووت گونی، مدیر کل دفتر ثبت اراضی و املاک، اجرا شده است.

اقامتی که دولت ترکیه به خاطر خرید خانه زیر مبلغ ۲۵۰ هزار دلار در این کشور به خریداران می‌دهد، از نوع موقت بوده که البته قابل تمدید است. افرادی که در کشور ترکیه خانه می‌خرند، می‌توانند به مدت یک سال اقامت موقت دریافت کنند. اگر بعد از گذشت یک سال همچنان صاحب خانه باشند و سند آن نیز به نامشان باشد، می‌توانند اقامتشان را برای یک سال دیگر تمدید کنند. کسانی که بدنبال دریافت اقامت دائم در ترکیه هستند باید حداقل بین ۵ تا ۸ سال اقامت موقت داشته باشند؛ در این صورت با داشتن بیمه و سایر شرایط اقامت در ترکیه می‌توانند درخواست اقامت دائم کنند.

با توجه به قوانین کشور ترکیه، قانون ارث درباره اتباع خارجی به صورت اصل عمل متقابل می‌باشد.این قانون برای یک شهروند خارجی همان تعریفی را دارد که برای یک شهروند ترک. لازم به ذکر است که در صورت داشتن وصیت نامه رسمی و قانونی دولت ترکیه طبق آن وصیت نامه عمل خواهد کرد. در غیر این‌ صورت ارث مطابق قانون به همسر و فرزندان مالک خواهد رسید.

طبق قانون ۶۴۵۸ مهاجرتی ترکیه که در تاریخ ۲۰۱۳/۰۴/۱۱ برای اتباع خارجی ۱۸۳ کشور شامل ایران تصویب شده است ، با خرید ملک در ترکیه اقامت یکساله به شما تعلق میگیرد که هر ساله قابل تمدید می‌باشد و شما پس از حضور ۵ساله در خاک ترکیه در صورتی که هیچگونه سوء پیشینه‌ای در این مدت برای شما ثبت نشده باشد تبدیل به تابعیت و اخذ شهروندی ترکیه خواهد شد.

 

شرایط اخذ شهروندی ترکیه

شهروندی از طریق سرمایه گذاری:

در سال ۲۰۱۸، دولت ترکیه یک سیستم سریع برای اخذ ملیت ترک معرفی کرد. افرادی واجد این شرایط خواهند شد که املاکی به ارزش ۲۵۰٫۰۰۰ دلار بخرند یا ۵۰۰٫۰۰۰ دلار در بانکهای ترکیه سپرده گذاری کنند. در هر دو حال باید این سرمایه برای مدت سه سال باقی بماند. افرادی که حداقل ۵۰۰٫۰۰۰ دلار سرمایه گذاری ثابت کنند یا ۵۰ نفر از شهروندان ترک را استخدام نمایند نیز واجد شرایط می باشند.

املاک و دارندگان اجازه اقامت:

هر مالک ملکی که برای یک دوره مستمر و بدون وقفه پنج ساله در ترکیه زندگی کند نیز در صورتی که هر سال حداقل ۱۸۵ روز در ترکیه اقامت داشته باشد، می تواند درخواست شهروندی نماید. ماده ۱۱ قانون ۵۹۰۱ الزامات لازم برای مجوز اقامت بدون وقفه را نشان می دهد. میزان حداقلی برای ارزش ملک وجود ندارد.

تولد:

ساده ترین راه این است که در یک خانواده با مادر و پدری ترک متولد شده باشید. با توجه به ماده ۱ قانون شهروندی ترکیه شماره ۴۰۳، متولدینی که حداقل یکی از والدینشان ترک باشند، حق دارند بلافاصله شهروندی دریافت کنند. حال، اگر مادر و یا پدر در درخواست خود موفق شوند، این امر برای فرزندان تسهیل می شود. همچنین هر کس که شهروندی ترکیه خود را از دست دهد، می تواند دوباره درخواست کند.

ازدواج:

بسیاری از خارجی ها پس از ۳ سال ازدواج با یک فرد ترک شهروندی ترکیه را دریافت می کنند. شرایط خاصی در این مورد وجود دارد که شامل زندگی باهم، رعایت رفتارهایی که می تواند به رابطه زناشویی آسیب برساند و نیز اینکه تهدیدی برای امنیت ملی یا نظم عمومی ایجاد نکند.

سیستم فیروزه ای:

سیستم فیروزه ای ارایه شده در سال ۲۰۱۷، اجازه می دهد تا افرادی که دارای مهارت و یا ویژگی خاصی در فن آوری، اقتصاد، ورزش، فرهنگ و هنر و همچنین مدیران تجاری و سرمایه گذاران برای درخواست نوع دیگری از شهروندی که تقریبا تمام حقوق عادی را دارد، اقدام کنند.

تابعیت و پاسپورت ترکیه پس از بررسی پرونده به شخص متقاضی داده می شود و پاسپورت ترکیه در ۳ تا ۶ ماه آماده می شود و به شخص تحویل داده می شود.

سفر بدون ویزا به ۱۴۸ کشور

به هیچ وجه شرط حضور ندارد

داشتن یکی از ۳۰ پاسپورت برتر در دنیا

پاسپورت ترکیه به مدت ۱۰ سال اعتبار دارد و به صورت مادام العمر تمدید می شود.

در آینده در صورتی که کشور ترکیه بتواند به اتحادیه اروپا بپیوندد، پاسپورت ترکیه دسترسی بدون ویزا به کشورهای حوزه شنگن و اتحادیه اروپا را پیدا خواهد کرد، در حال حاضر با پاسپورت ترکیه نمی توان به این کشورها بدون ویزا سفر کرد.

شرایط تحصیل در ترکیه

مدرک دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی قابل قبول بوده و معتبر می‌باشد. تدریس در دانشگاه‌های ترکیه به چهار زبان انگلیسی ، فرانسوی ، ترکی و آلمانی انجام میگیرد. همچنین برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استانبولی ندارند دوره‌های رایگان یادگیری زبان برگزار می‌شود.

آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه در مقطع ارشد و دکتری بصورت سراسری نمی‌باشد و هر دانشگاه بصورت جداگانه آزمون برگزار می‌کند. دانشگاه‌ها دو بار در طی یکسال رشته‌های ورودی و ظرفیت را اعلام می‌کنند و اقدام به برگزاری آزمون برای جذب دانشجو می‌کنند.

تحصیل در مقطع دبیرستان به مدت ۴ تا ۵ سال بطول می‌انجامد. مدارس مقطع دبیرستان در دو نوع دولتی و آناتولی می‌باشد . در مدارس دولتی تدریس به صورت استاندارد انجام می پذیرد و در مدارس آناتولی زبان‌های خارجی تدریس می‌شوند. و در پایان دوره پس از شرکت در امتحانات جامع و قبولی می توانند به دانشگاه راه یابند.

دوره ابتدایی تحصیل در ترکیه از ۶ سالگی شروع می شود و طول دوره ۵ سال می‌باشد و بعد از آن وارد دوره راهنمایی که ۳ سال است وارد می‌شوند. مدارس در دو نوع دولتی و خصوصی در ترکیه دایر می باشند.

تحصیل در مدارس دولتی رایگان می‌باشد و در مدارس خصوصی با توجه به مقطع تحصیلی شهریه‌ها متفاوت است. در مدارس بین المللی ترکیه به چهار زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی تدریس می‌شود.

سوال : فرزند من ۹ سال دارد و سال اول و دوم ابتدایی را ایران تحصیل کرده است آیا با توجه به اینکه زبان ترکی و انگلیسی بلد نیست می تواند در مدارس ترکیه مشغول به تحصیل شود و ادامه دهد؟

پاسخ : بله, در مدارس ترکیه برای کودکان اتباع خارجی کلاس آموزش زبان برگذار شده و طی مدت کوتاهی فرزند شما براحتی خواهد توانست به تحصیل خود ادامه دهد.