[ad_1]

معرفی پارک علم و فناوری پردیس

این بار با معرفی پارک علم و فناوری پردیس توسط گروه مدیای ترکیه پرتال جهت ارتباط با تجارت ترکیه همراه شما هستیم .

نظر به تاكیدات مسئولین محترم نظام به خصوص مقام معظم رهبری بر نقش شهرك‌ها و پارك‌های علمی و فناوری در برقراری ارتباط پایدار صنعت و دانشگاه ; پارك فناوری پردیس به عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پارك فناوری كشور; با مجوز شورای گسترش آموزش عالی در سال ۱۳۸۴ در زیرمجموعه نهاد ریاست‌جمهوری و با همكاری تعدادی از دانشگاه‌ها و مراكز مهم علمی- پژوهشی كشور در جهت تجاری‌سازی دستاوردهای فناورانه و ایجاد بستر مناسب برای رشد فناوری و توسعه بازار شركت‌های دانش بنیان تاسیس گردید و هم اکنون به‌عنوان یکی از سازمان‌های زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری فعالیت می‌کند.

الف ـ انجام مطالعات اولیه، بومی‌سازی و تهیه مدل ایرانی پارك فناوری

بازدید از پارک‌های علم و فناوری در كشورهاي اطريش، فرانسه، كانادا، آلمان و انگلستان و مطالعه منابع به‌منظور الگوگيري ; مطالعات تطبیقی و تعریف مدل بومي راه‌اندازي یک پارك‌ فناوري.

ب ـ انجام مطالعات مکان‌یابی پارك

مطالعات مکان‌یابی ایجاد پارك فناوری پردیس از آذرماه سال ۱۳۷۹ و به همت نهاد ریاست جمهوری (مركز همكاري‌هاي فناوري و نوآوري رياست جمهوري) آغاز ; و در نهایت در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۰ منجر به انتخاب نقطه‌ای در محدوده شهر جدید پردیس، برای احداث پارك شد ; معیارهای اصلی این مکان‌یابی موارد زیر را شامل می‌شد:

 • وجود ساختار علمی و فنی مناسب؛ 
 • وجود زیرساخت صنعتی و اقتصادی مناسب؛ 
 • وجود زیرساخت‌های شهری مناسب از قبیل شبكه‌های حمل و نقل (فرودگاه، راه آهن، اتوبان و …)؛ 
 • شبكه‌های مخابراتی، برق، آب، فاضلاب و …؛ 
 • وجود منابع لازم برای تأمین نیروی كار متخصص و پشتیبانی كننده؛ 
 • نزدیكی به بازارهای ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی؛ 
 • وجود اقلیم مناسب (آب، هوا، محیط زیست و …)؛ 
 • و وجود زمینی با قیمت و شرایط مناسب.

پس از بررسی چندین نقطه در تهران و اطراف آن از قبیل شهر جدید پرند ; شهر جدید هشتگرد و شهر جدید پردیس ; در نهایت زمینی در مجاورت سایت ماهواره‌ای بومهن به‌عنوان مكان ایجاد پارك انتخاب شد. این مكان به لحاظ :

مد نظر قرار گرفت ; از طرف دیگر، وجود یك اتوبان در حال ساخت (آزاد‌راه تهران – پرديس)، كه می‌توانست ارتباط با تهران را به عنوان یك مركز مهم علمی ; صنعتی و تجاری كه دارای نیروی انسانی متخصص و پشتیبانی‌كننده زیادی است ; بر مزیت‌های ايجاد پارك در اين نقطه افزود.

ج ـ اخذ مصوبات مربوطه

 1. طبق بخشنامه شماره ۶۲۴۱/ت۱۲۵ مورخ ۱۲/۰۴/۱۳۷۰ هیات وزیران و مصوبه شورای عالی شهرسازی، شهر جدید پردیس می‌بایست ۸۰۰ هكتار از اراضی خود را به كاربری‌های تحقیقاتی و آموزشی اختصاص می‌داد که زمین مورد نظر جهت احداث پارك در این منطقه قرار داشت ; برهمین اساس شهر جدید پردیس ; طبق قوانین به لحاظ تأمین امكانات زیربنایی و دیگر مجوزهای منطقه‌ای ; مجوزهای لازم را صادر نموده و تعهدات لازم را طی قرارداد فیمابین مركز همكاري‌هاي فناوري و نوآوري رياست‌ جمهوري و شركت عمران شهر جدید پردیس اعلام نمود.
 2. در سال ۱۳۸۰، پارک فناوری پردیس با پیش‌بینی و تامین شرایط و زیرساخت‌های اولیه ; فعالیت خود را بهعنوان یکی از مراکز تابعه مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری آغاز نمود ; با توجه به رویکرد مثبت دولت هشتم در ایجاد و توسعه پارک‌ها در کشور و تدوین و تصویب آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های تاسیس پارک‌ها ; که با مشارکت تیم پارک فناوری پردیس صورت گرفت ; اخذ موافقت اصولی تاسیس پارک از شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دستور کار قرار گرفت که مجوز مربوطه در اواخر سال ۱۳۸۲صادر شد.
 3. در سال ۱۳۸۴، اساسنامه پیشنهادی پارک ; به تصویب شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید.
 4. طی سال‌های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ اعتبارات عمرانی و جاری مورد نیاز برای تکمیل پروژه‌ها و مدیریت و راهبری پارک در قالب ردیف و طرح مستقل در قوانین بودجه سالانه کشور تعریف شد ; تا پیش از این، اعتبارات مذکور در ذیل طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و ردیف هزینه‌ای مرکز همکاری‌ها و فناوری‌های ریاست جمهوری در قوانین بودجه کشور تامین می‌شد.

د ـ شكل‌گيري سازماني 

تیم ستادی

در سال ۱۳۷۹، فعالیت هسته اولیه تیم ستادی پارک برای انجام مطالعات و راه‌اندازی آن ; در مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری آغاز شد ; به‌دنبال تصویب اساسنامه در سال ۱۳۸۴ و انتصاب رییس پارک فناوری پردیس توسط معاون اول وقت رییس جمهور (آقای دکتر محمدرضا عارف) ; در سال ۱۳۸۵ تیم ستادی پارک، پس از آماده شدن فضای استقرار ستاد ; از تهران به محل فعلی پارک (۲۰ کیلومتری شرق تهران در فاز ۶ شهر جدید پردیس) منتقل و مستقر شد ; تا بتواند برنامه‌ها و فعالیت‌های خود و شرکت‌های عضو را ; که در این زمان به حدود ۶۰ شرکت می‌رسیدند ; با سرعت و کیفیت بهتری مدیریت و راهبری نماید.

هیات امنا

اساسنامه پارک فناوری پردیس، نهاد ریاست جمهوری را به عنوان سازمان موسس این پارک مورد شناسایی قرار می‌دهد ; طبق این اساسنامه، هیات امنای پارک با ریاست معاون اول رییس جمهور و عضویت ۱۴ تن از شخصیت‌های علمی، فناوری ; اقتصادی و اجتماعی کشور به‌عنوان اعضای حقوقی و حقیقی شکل می‌گیرد; البته پس از تاسیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۶ ; معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز (ضمن اصلاح اساسنامه) به عنوان نایب رییس هیات امنا به ترکیب هیات امنای پارک پیوسته است.

* با صدور احکام اعضای حقیقی هیات امنای پارک فناوری پردیس توسط رییس جمهور وقت ; در تاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۳۸۹، زمینه برای تشکیل جلسات هیات امنا ; کمیسیون دایمی هیات امنا و شورای پارک فراهم شد و اولین جلسه هیات امنا در آبان ماه ۱۳۸۹ و اولین جلسه شورای پارک در مرداد ماه ۱۳۹۰ برگزار شد.

پارک علم و فناوری پردیس

[ad_2]

منبع خبر ” ترکیه پرتال ”